Aktivizimi i burimeve tė rritjes ekonomike nė Kosovė

Pas organizimit tė suksesshėm tė konferencės sė parė ndėrkombėtare shkencore nė fushėn e ekonomisė nė vitin 2010, Instituti Riinvest nė shenjė kremtimi tė 17 vjetorit tė themelimit, organizon Konferencėn e Dytė Ndėrkombėtare me temėn: “Aktivizimi i Burimeve tė Rritjes Ekonomike nė Kosovė”, dedikuar problemeve mė tė rėndėsishme ekonomike me tė cilat ballafaqohet Kosova.

Pėr tė shėnuar kėtė Konferencė, mbi pesėmbėdhjetė punime tė formatit akademik nga hulumtues ndėrkombėtarė e vendorė janė pėrgatitur pėr prezantim. Qėllimi kryesor i konferencės dhe punimeve ėshtė prezantimi i diturive tė reja dhe pėrvojave te avancuara mbi aktivizimin e burimeve tė zhvillimit ekonomik nė njė ekonomi tė hapur nė zhvillim, me referencė speciale pėr rastin e Kosovės. Konferenca gjithashtu synon tė promovojė aktivitetet hulumtuese nė Kosovė qė kanė tė bėjnė me zhvillimin ekonomik dhe shoqėror dhe tė forcojė lidhjet dhe partneritetet me qarqet akademike dhe ekspertėt e zhvillimit ekonomik nė Evropė, SHBA dhe gjetiu, si dhe me organizatat ndėrkombėtare.

Pjesėmarrėsve tė Konferences do tu drejtohet edhe presidentja e Republikės sė Kosovės znj. Atifete Jahjaga me njė fjalim rasti.

Pas fjalisė hyrėse dhe punimit udhėzues tė prezantuar nga Instituti Riinvest, nė panelin e parė kontribut do tė japin emrat e famshėm: Dr. Michael Landesmann, Drejtori i Institutit Ekonomik tė Vjenės pėr Studime Ndėrkombėtare, Dr. Mojmir Mrak, profesor nė Universitetin e Lubljanės, Dr. Iraj Hashi, profesor nė Universitetin Staffordshire dhe njohės i ēėshtjeve tė tranzicionit; Jan-Peter Olters, Menaxheri i Zyrės sė Bankės Botėrore nė Kosovė. Ky sesion do tė pėrqendrohet nė njė diskutim tė orientuar drejt politikave efektive pėr tė mbėshtetur rritjen ekonomike. Ndėrkaq, nė dy sesionet e pasdites do tė prezantohen punimet e formatit akademik.

Konferenca do tė mbahet mė 18 Maj 2012, nė Hotel Swiss Diamond nga ora 10:00

E mirėpresim dhe e ēmojmė pjesėmarrjen dhe kontributin tuaj.

Pėr tė konfirmuar pjesėmarrjen si dhe pėr ēdo informatė ju lutem mos hezitoni tė kontaktoni nė numrin 038 244 320 ose pėrmes postės elektronike: riinvest@riinvestinstitute.org.

Agjenda:

10:00-10:30 Fjalimet hyrėse

Sejdi Osmani, President i Institutit Riinvest

Atifete Jahjaga, President i Republikės Kosovės

Sesioni i mėngjesit- Praktikat e nxjerra dhe implikimet politike

10:15-10:30 Punim udhėzues- Instituti Riinvest:Njė hyrje e shkurtėr mbi gjendjen ekonomike tė

Kosovės, Lumir Abdixhiku, Drejtor Ekzekutiv nė Institutin Riinvest (KS)

10:30-11:45 Fjalimet e anėtarėve tė panelit

Dr. Michael Landsmann, President i Institutit tė Vjenės pėr Studime Ekonomike

Ndėrkombėtare (AU)

Dr. Hash Iraj, Profesor nė Universitetin Staffordshire (UK)

Dr. Mojmir Mrak, Profesor nė Universitetin e Lubjanės (SL)

Dr.Jan-Peter Olters – Menaxher nė Zyrėn e Bankės Botėrore nė Kosovė (KS)

Dr. Muhamet Sadiku, Profesor nė Universitetin Riinvest (KS)

11:45-12:30 Diskutim i Hapur

Moderator: Dr. Muhamet Mustafa, Kryesues i Komitetit Organizativ,

Deputet nė Parlamentin e Kosovės (KS)

12:30-02:00 Koha e drekės

Sesioni i pasdites-Prezantimi i punimeve shkencore,

Moderator: prof. Alban Zogaj, Dekan nė Fakultetin Ekonomik nė Universitetin

Riinvest (KS)

Sesioni A: 02:00-04:00

Paul Sudnik, Universiteti Staffordshire (UK)- Kooperimi-rruga e harruar e rritjes ekonomike

Artane Rizvanolli,Universiteti Riinvest (KS)-Kapitali human dhe thithja e IHD-ve nė ekonomitė evropiane nė tranzicion

Laetitia Duval, Universiteti Tour (FR)- Konsumi- Efekti i remitencave: evidencė nga Kosova

Nevila Xhindi, Universiteti Europian i Tiranės (AL)- Asistenca e donatorėve pėr tė mbėshtetur iniciativat nė Ballkanin Perėndimor: Rasti i Kosovės

Besnik Krasniqi, Universiteti i Prishtinės (KS)- Firmat qė rriten shpejtė: evidencė nga Kosova

Pyetje dhe komente pėr sesionin A

Pushim i shkurtėr

Moderator: Dr. Bujar Pira, Rektor nė Universitetin Riinvest (KS)

Session B: 04:15-6:15

Suyu Liu, Universiteti Oxford (UK)-Investimet nė ndėrtimin e infrastrukturės nė Kosovė

Fabjola Bramo, Universiteti Europian i Tiranės (AL)-Hekurudha Shqipėri-Kosovė, njė rrugė pėr zhvillimin ekonomik e tė dyja vendeve

Sokol Havoll, Universiteti Riinvest (KS)-Norma e shfrytėzimit tė kapaciteteve

Fetija Merturi, Universiteti i Prishtinės (KS)-Roli i Qeverisė nė rritjen dhe zhvillimin ekonomik tė Republikės Kosovės

Halim Bajraktari, Universiteti i Prizrenit (KS)- Tranzicioni nė Ballkanin Perėndimor dhe stabiliteti ekonomik

Diellza Gashi and Etida Zeka,Universiteti Riinvest (KS)- Zhvillimi i njė brendi tė ri shtetėror: rasti i Kosovės

Pyetjet dhe komentet pėr sesionin B- Fjalimi pėrmbyllės

FORUMI EKONOMIK I GRAVE ANETARESOHET NE KESHILLIN KOMBETAR PER ZHVILLIM EKONOMIK

Prishtinė, 15 nėntor, 2016 Nė mbledhjen e 115 tė Qeverisė sė Kosovės, e cila u mbajt me 11 Nėntor 2016, me kėrkesė tė Forumit Ekonomik tė Gruas, dhe me rekomandimin e Ministres sė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, znj. Hykmete Bajrami, u morr vendimi pėr anėtarėsimin e Forumit Ekonomik tė Grave, si anėtare me tė drejta tė plota nė Kėshillin...

tetor 01, 2011

Invest in Kosovo

username
password