cover_shqip1444131982.jpg

TĖ DHĖNAT E HAPURA QEVERITARE: ĒELĖS PĖR TRANSPARENCĖ, LLOGARIDHĖNIE DHE SHOQĖRI AKTIVE

PUNIM UDHEZUES

Ky punim udhėzues tenton tė: (i) japė njė informacion mė tė detajuar mbi konceptin e OGD-sė dhe benefitet qė sjell ajo; (ii) japė njė pėrshkrim tė gjendjes sė tanishme tė Kosovės nė lidhje me qasjen nė informacion; (iii) sjell njė rast suksesi nga rajoni; dhe (iv) japė rekomandime.

Airport_cover_shqip1435071316.jpg

KONCESIONIMI I AEROPORTIT

Ky raport paraqet njė hulumtim kualitativ mbi ecurinė dhe rezultatet e koncesionimin tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės “Adem Jashari” (ANP). Pėr tė pasur njė pasqyrė tė pėrgjithshme tė ecurive tė procesit nė fjalė, studimi shtrihet nė tri periudha: a) periudhėn para koncesionimit; b) periudhėn prej vendimit tė Qeverisė sė Kosovės (QK) pėr analizimin dhe implementimin e partneritetit publiko privat pėr ANP deri tek nėnshkrimi i kontratės nė mes tė Qeverisė dhe koncesionerėve; dhe c) periudhėn nga dita e koncensionimit e deri mė sot (3 vjet).

Keds_cover_shqip1435070937.jpg

PRIVATIZIMI NĖ SEKTORIN E ENERGJISĖ

Qėllimi parėsor i kėtij studimi ėshtė tė analizoj procesin e privatizimit tė Kompanisė Kosovare pėr Shpėrndarje dhe Furnizim me Energji elektrike (KEDS), pėrfshirė kuadrin ligjor dhe institucional si dhe aspektet procedurale tė ndjekura gjatė kėtij procesi. Tema bosht e studimit lidhet me mungesėn e ndjeshme tė transparencės dhe llogaridhėnies nė procesin e transformimit tė kėsaj ndėrmarrje nė sektorin privat, pėrfshirė dizajnimin e obligimeve kontraktuale nga Qeveria e Kosovės si ish pronare nė mirėbesim. Studimi, pėrmes gjetjeve dhe rekomandimeve synon qė tė kontribuoj nė pėrmirėsimin e transparencės dhe llogaridhėnies lidhur me proceset e privatizimit dhe ristrukturimit tė sektorėve strategjikė nė Kosovė.

Autostrada_cover_shqip1435070117.jpg

RRUGA 6: AUTOSTRADA PRISHTINE - SHKUP

Ky raport paraqet njė hulumtim kualitativ (me metoda kualitative) mbi ecurinė dhe rezultatet e ndėrtimit tė autostradės Prishtinė – Shkup (Rruga 6), si dhe mėsimet e marra nga ndėrtimi i Rrugės 7 (Prishtinė – Merdare). Raporti fillon me analizė tė pėrvojave nga ndėrtimi i Rrugės 7, ku analizohet financimi i dy projekteve dhe format e mundshme tė financimit. Pastaj, vazhdohet me disa shembuj tė ndėrtimit tė autostradave tė ngjashme nė vendet e rajonit dhe kostot e tyre. Nė vazhdim, njė pjesė e veēantė e raportit i kushtohet efektit tė dy projekteve nė punėsim. Raporti, gjithashtu, analizon nė mėnyrė tė detajuar edhe efektet qė ndėrtimi i Rrugės 7 ka pasur nė tregtinė e jashtme tė Kosovės. Pjesė e rėndėsishme e raportit, ėshtė efekti i ndėrtimit tė dy rrugėve tė mėdha nė sektorin vendor tė ndėrtimit tė rrugėve. Kurse, pjesa e katėrt e raportit i kushtohet ekskluzivisht Rrugės 6 (Prishtinė – Hani i Elezit) dhe efekteve potenciale socio-ekonomike tė kėtij projekti. Raporti pėrfundon me pjesėn e konkluzioneve dhe rekomandimeve.

cover_alb1429624791.jpg

POTENCIALET EKONOMIKE NĖ VERI TĖ KOSOVĖS

Si rezultat i njė pasqyre jo tė qartė tė mjedisit tė biznesit nė Veri, Instituti Riinvest, sė bashku me Qendrėn Mjedisore Rajonale nė Kosovė (QMR), vendosėn tė kryejnė njė vlerėsim tė plotė tė bizneseve qė operojnė nė kėtė pjesė tė Kosovės. Me mbėshtetjen e Zyrės sė Komisionit Europian nė Kosovė, u administrua njė anketė me 129 biznese nė Veri. Raporti synon: (i)sigurimin e njė pėrshkrimi tė detajuar tė profilit tė bizneseve nė Veri; (ii) performancėn, prirjet e shitjeve dhe parashikimet; (iii)mundėsitė dhe sfidat me tė cilat pėrballen bizneset; dhe (iv) bashkėpunimin ndėr-biznese. Duke mbuluar kėto pika, do tė paraqiten veprimtaritė aktuale dhe potencialet e bizneseve tė Veriut tė Kosovės. Pėrfundimet dhe rekomandimet e nxjerra nga ky studim do tė ndihmojnė hartuesit e politikave, donatorėt, organizatat e shoqėrisė civile dhe vetė komunitetin e biznesit pėr tė kuptuar potencialėt zhvillimorė dhe nevojat e sektorit privat nė Veriun e Kosovės.

MBAHET KONFERENCA: TE DHENAT E HAPURA QEVERITARE: CELES PER TRANSPARENCE, LLOGARIDHENIE DHE SHOQERI AKTIVE

Prishtinė, 6 Tetor 2015- Nė ambientet e Institutit Riinvest, ėshtė mbajtur konferenca pėr media: “Tė Dhėnat e Hapura Qeveritare: ēelės pėr transparencė, llogaridhėnie dhe shoqėri aktive”. Qėllimi kryesor i kėsaj konference ėshtė diskutimi i rėndėsisė sė tė dhėnave tė hapura qeveritare, dhe prezantimi i dokumentit udhėzues i cili paraqet gjendjen...

tetor 01, 2011

Invest in Kosovo

username
password